All posts by Gerald

2018 Seasons Fixtures

CHIPPENHAM PARK BOWLS CLUB

GREEN : John Coles Park, Chippenham, Wiltshire

Tele No: 01249 651575

2018 FIXTURE LIST

PRESIDENT : MARTYN WHITTAKER

CAPTAIN : BERNIE GINGELL

MEN’S FIXTURES 2018

Monday Roll –up – Every Monday 2pm.

APRIL

Sat 14 H 2.00pm Fish & Chips 6 Mixed Rinks FW

Mon 16 A 6.00pm Holt 3 Rink League

Sat 21 H 2.30pm Swindon West End 5 Mixed Rinks FW

Sun 22 H 2.30pm Spencer Moulton 4 Mixed Rinks FW

Tue 24 H 2.00pm Spencer Moulton C 1 Rink W/H League

Wed 25 H 6.00pm Salisbury 4 Rink League

Thu 26 H 6.15pm North Wilts B MWT League 2

Thu 26 A 6.15pm Corsham A MWT League 3

Fri 27 H 2.00pm Malmesbury T & B

Sat 28 A 2.30pm Spencer Melksham 4 Mixed Rinks FW

Sun 29 H 3.00pm Swindon Town Gardens 4 Mixed Rinks FW

MAY

Tue 01 A 2.00pm Avon E 1 Rink W/H League

Tue 01 H 6.15pm Warminster 3 Rink League

Wed 02 A 6.00pm Spencer Moulton 4 Rink League

Thu 03 A 6.15pm Bradford on Avon MWT League 2

Thu 03 H 6.15pm Trowbridge Town MWT League 3

Fri 04 A Tour

Sat 05 A Tour

Sun 06 A Tour

Mon 07 A Tour

Tue 08 H 2.00pm BOALs Team 1 Rink W/H League

Wed 09 H 6.15pm Winsley 4 Rink League

Thu 10 H 6.15pm Spencer Melksham B MWT League 2

Fri 11 A 2.00pm North Wilts T & B

Tue 15 A 2.00pm Chippenham Town D 1 Rink W/H League

Tue 15 H 6.15pm Holt 3 Rink League

Wed 16 H 6.15pm Broughton Gifford 4 Men’s Rinks FG

Thu 17 A 6.30pm Box MWT League 2

Thu 17 H 6.30pm Calne MWT League 3

Fri 18 A 2.00pm Chippenham Town T & B

Sat 19 H 2.00pm Winchester City 6 Mixed Rinks FW

Tue 22 H 6.15pm Haydon Wick 3 Rink League

Wed 23 A 6.15pm Box 4 Rink League

Thu 24 H 6.30pm Devizes A MWT League 2

Thu 24 A 6.30pm Corsham B MWT League 3

Sun 27 H 2.30pm G B Briton 6 Mixed Rinks FW

Tue 29 A 2.00pm Devizes E 1 Rink W/H League

Wed 30 H 6.15pm Warminster 4 Rink League

Thu 31 A 6.30pm Warminster MWT League 2

Thu 31 H 6.30pm Trowbridge W/B A MWT League 3

JUNE

Fri 01 H 2.00pm North Wilts T & B

Sat 02 H 2.30pm Chip town (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Sun 03 A 2.30pm Tetbury 5/6 Mixed Rinks FW

Mon 04 A 6.30pm Broughton Gifford 3 Rink League

Wed 06 A 6.15pm Corsham 4 Rink League

Thu 07 H 2.00pm COUNTY MATCH against WORCESTER

Thu 07 A 6.30pm Spencer Melksham A MWT League 2

Fri 08 A 2.00pm Malmesbury T & B

Fri 08 A 6.30pm Wilton 3 Rink League

Sun 10 H 2.30pm Swindon North End 5 Mixed Rinks FW

Tue 12 H 2.00pm Chippenham Town C 1 Rink W/H League

Wed 13 H 6.15pm Devizes 4 Rink League

Thu 14 A 6.30pm Winsley MWT League 3

Fri 15 H 2.00pm Chippenham Town T & B

Sat 16 H TBA CHARITY TRIPLES OPEN COMPETITION

Tue 19 A 2.00pm Corsham B 1 Rink W/H League

Wed 20 A 6.15pm Pewsey Vale 4 Rink League

Thu 21 A 6.30pm Devizes B MWT League 2

Thu 21 H 6.30pm Broughton Gifford MWT League 3

Sat 23 H TBA HARDENHUISH CUP

Sun 24 A 2.30pm Haydon Wick 4 Mixed Rinks FW

Mon 25 H 6.30pm Chippenham Town 3 Rink League

Tue 26 A 2.00pm Spencer Moulton C 1 Rink W/H League

Wed 27 H 6.30pm Avon 4 Rink League

Thu 28 A 6.30pm North Wilts B MWT League 2

Thu 28 H 6.30pm Corsham A MWT League 3

Fri 29 H 2.00pm Malmesbury T & B

Sat 30 H 12.00pm RUGBY CLUB 6 Men’s Rinks

JULY

Tue 03 H 2.00pm Avon E 1 Rink W/H League

Tue 03 A 6.30pm Swindon 3 Rink League

Wed 04 A 6.30pm Holt 4 Rink League

Thu 05 H 6.30pm Bradford on Avon MWT League 2

Thu 05 A 6.30pm Trowbridge Town MWT League 3

Fri 06 A 2.00pm North Wilts T & B

Sat 07 H 2.30pm Pewsey Vale 6 Mixed Triples FW

Tue 10 A 2.00pm BOALs Team 1 Rink W/H League

Tue 10 A 6.30pm Warminster 3 Rink League

Wed 11 H 6.30pm Chippenham Town 4 Rink League

Thu 12 A 6.30pm Spencer Melksham B MWT League 2

Fri 13 A 2.00pm Chippenham Town T & B

Sun 15 H 2.30pm Kinswood & Hanham 6 Mixed Rinks FW

Tue 17 H 2.00pm Chippenham Town D 1 Rink W/H League

Thu 19 H 6.30pm Box MWT League 2

Thu 19 A 6.30pm Calne MWT League 3

Fri 20 H 2.00pm North Wilts T & B

Fri 20 H 6.30pm Blue Circle 3 Rink League

Sat 21 H 2.30pm North Wilts (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Mon 23 H 6.30pm Broughton Gifford 3 Rink League

Wed 25 H 2.00pm Birmingham Bowls 6 Men’s Rinks FW

Thu 26 A 6.15pm Devizes A MWT League 2

Thu 26 H 6.15pm Corsham B MWT League 3

Fri 27 H 6.30pm Spencer Melksham 4 Rink League

Sat 28 A 2.30pm Amesbury 3 Rink League

Tue 31 H 2.00pm Devizes E 1 Rink W/H League

Tue 31 H 6.30pm Swindon 3 Rink League

AUGUST

Wed 01 A 6.15pm Trowbridge W/Bourne 4 Rink League

Thu 02 H 6.15pm Warminster MWT League 2

Thu 02 A 6.15pm Trowbridge W/B A MWT League 3

Fri 03 A 2.00pm Malmesbury T & B

Fri 03 H 6.30pm Stratton Churchway 3 Rink League

Sun 05 A 2.00pm North Wilts (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Mon 06 H 6.15pm Devizes 3 Rink League

Wed 08 A 6.15pm Haydon Wick 3 Rink League

Thu 09 H 6.00pm Spencer Melksham A MWT League 2

Fri 10 H 2.00pm Chippenham Town T & B

Sun 12 H 2.00pm COUNTY MATCH PRESIDENTS DAY

Sun 12 A 2.30pm Kingswood & Hanham 6 Mixed Rinks FW

Tues 14 A 2.00pm Chippenham Town C 1 Rink W/H League

Tues 14 H 2.30pm Yate 5 Mixed Rinks FW

Thu 16 H 6.15pm Winsley MWT League 3

Fri 17 H 6.15pm Malmesbury 4 Rink Friendly G

Sat 18 H 2.30pm Wilton 3 Rink League

Sun 19 H 3.00pm Woolston B C 6 Men’s Rinks FW

Tue 21 H 2.00pm Corsham B 1 Rink W/H League

Wed 22 H 6.15pm North Wilts 3 Rink League

Thu 23 H 5.45pm Devizes B MWT League 2

Thu 23 A 5.45pm Broughton Gifford MWT League 3

Fri 24 H 2.00pm Eastleigh Railway 6 Mixed Triples FW

Sat 25 A 3.00pm Stratton Churchway 3 Rink League

Sun 26 H 3.00pm Cirencester 4 Mixed Rinks FW

Tue 28 A 6.15pm Blue Circle 3 Rink League

Thu 30 H 6.00pm Amesbury 3 Rink League

Fri 31 A 2.00pm TEA & BISCUITS FINAL at CHIPPENHAM TOWN

Fri 31 A 6.00pm North Wilts 3 Rink League

SEPTEMBER

Sun 02 A 2.00pm Eastleigh Rail 6 Mixed Rinks FW

Mon 03 A 6.30pm Chip Town (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Fri 07 A 5.45pm Devizes 3 Rink League

Sat 08 A 2.30pm G B Briton 6 Men’s Rinks FW

Sun 09 H 2.00pm Vines Park 6 Mixed Rinks FW

Wed 12 A 2.30pm Weston Bath 4 Men’s Rinks FW

Thu 13 A 6.30pm Chippenham Town 3 Rink League

Sat 15 H 2.00pm Fish & Chips 6 Mixed Rinks FW
Wed 19 A 6.30pm Chippenham Town 6 Mixed Rinks G

Under Lights

Sat 22 H 1.00pm for a 2pm start PRESIDENTS DAY

Sat 29 H 1.00pm for a 2pm start CAPTAINS DAY

LADIES FIXTURES 2018

Monday Roll –up – Every Monday 2pm

APRIL

Sat 14 H 2.00pm Fish & Chips 6 Mixed Rinks FW

Sat 21 H 2.30pm Swindon West End 5 Mixed Rinks FW

Sun 22 H 2.30pm Spencer Moulton 4 Mixed Rinks FW

Sat 28 A 2.30pm Spencer Melksham 4 Mixed Rinks FW

Sun 29 H 3.00pm Swindon Town Gardens 4 Mixed Rinks FW

MAY

Tue 08 H 2.00pm Warminster Wrens 1 Rink Seidal G

Thu 10 A 6.00pm Broughton Gifford BG’s 2 Triples LD2 Ash G

Tue 15 A 2.00pm Blue Circle 1 Rink Seidal G

Tue 15 A 6.00pm Devizes Dark Horses 2 Triples LD2 Ash G

Sat 19 H 2.00pm Winchester city 6 Mixed Rinks FW

Tue 22 H 2.00pm Chip/ham Town Falcons 1 Rink Seidal G

Fri 25 H 6.00pm Blue Circle Blues 2 Triples LD2 Ash G

Sun 27 H 2.30pm G B Britton 6 Mixed Rinks FW

Tue 29 A 2.00pm Avon 1 Rink Seidal G

Tue 29 A 6.15pm Box Bravo 2 Triples LD2 Ash G

JUNE

Sat 02 H 2.30pm Chip Town (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Sun 03 A 2.30pm Tetbury 5/6 Mixed Rinks FW

Wed 06 H 6.15pm Box Bravo 2 Triples LD2 Ash G

Sun 10 H 2.30pm Swindon North End 5 Mixed Rinks FW

Tue 12 A 2.00pm Box 1 Rink Seidal G

Tue 12 H 6.00pm Broughton Gifford BG’s 2 Triples LD2 Ash G

Fri 15 H 6.00pm Avon Novas 2 Triples LD2 Ash G

Sat 16 H TBA CHARITY TRIPLES OPEN COMPETITION

Tue 19 A 2.00pm North Wilts Poppies 1 Rink Seidal G

Tue 19 H 6.15pm Trowbridge Town 2 Triples LD2 Ash G

Fri 22 H 6.00pm North Wilts Robins 2 Triples LD2 Ash G

Sat 23 H TBA HARDENHUISH CUP

Sun 24 A 2.30pm Haydon Wick 4 Mixed Rinks FW

JULY

Tue 03 H 2.00pm Corsham 1 Rink Seidal G

Wed 04 H 6.00pm Spencer Melk smoothies 2 Triples LD2 Ash G

Sat 07 H 2.30pm Pewsey Vale 6 Mixed Triples FW

Tue 10 A 2.00pm Chip/ham Town Falcons 1 Rink Seidal G

Wed 11 A 6.00pm North Wilts Robins 2 Triples LD2 Ash G

Sun 15 H 2.30pm Kingswood & Hanham 6 Mixed Rinks FW

Mon 16 H 6.00pm Devizes Dark Horses 2 Triples LD2 Ash G

Sat 21 H 2.30pm North Wilts (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Tue 24 H 2.00pm Blue Circle 1 Rink Seidal G

Tue 24 A 6.00pm Trowbridge Town 2 Triples LD2 Ash G

Thu 26 A 6.00pm Blue Circle 2 Triples LD2 Ash G

Mon 30 A 6.00pm Avon Novas 2 Triples LD2 Ash G

AUGUST

Sun 05 A 2.00pm North Wilts (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Tue 07 H 2.00pm Avon 1 Rink Seidal G

Sun 12 A 2.30pm Kingswood & Hanham 6 Mixed Rinks FW

Mon 13 A 6.00pm Spencer Melk smoothies2 Triples LD2 G

Tue 14 H 2.30pm Yate 5 Mixed Rinks FW

Tue 21 H 2.00pm North Wilts Poppies 1 Rink Seidal G

Fri 24 H 2.00pm Eastleigh Rail 6 Mixed Triples FW

Sun 26 H 3.00pm Cirencester 4 Mixed Rinks FW

Tue 28 A 2.00pm Corsham 1 Rink Seidal G

Wed 29 H 6.00pm Ladies Final 4 Rinks W

SEPTEMBER

Sun 02 A 2.00pm Eastleigh Rail 6 Mixed Rinks FW

Mon 03 A 6.30pm Chip Town (Hutchens) 6 Mixed Triples G

Tue 04 H 2.00pm Box 1 Rink Seidal G

Sat 08 H 2.00pm Ladies Final 4 Rinks W

Sun 09 H 2.00pm Vines Park 6 Mixed Rinks FW

Tue 11 A 2.00pm Warminster Wrens 1 Rink Seidal G

Sat 15 H 2.00pm Fish & Chips 6 Mixed Rinks FW

Wed 19 A 6.30pm Chip Town 6 Mixed Rinks G

Under lights

Sat 22 H 1.00pm PRESIDENTS DAY

Sat 29 H 1.00pm CAPTAINS DAY

THAT CONCLUDES THIS YEARS FIXTURES

FW Friendly White

FG Friendly Grey

G Grey

W White

LD2 G League Division 2 Grey

W/H White Horse League

CHIPPENHAM PARK CLUB OFFICIALS

President M Whittaker 01249-650681

Vice President S Allison 01249-249556

Captain B Gingell 01249-650949

Vice Captain C Chard 07729-394345

Secretary G Tinson 01249-651745

Treasurer R Jefferey 01249-441400

Men’s Fixture Secretary D Williams 01249-652462

Ladies Fixture Secretary Mrs A Williams 01249-652462

Competition Sec retary N Burgoyne 01249-651859

Executive Member D Hunt 01249-653112

THE AGM will be held on November 1st at 7.30pm

2017 CPBC Competition Winners

CHAMPIONSHIP TROPHY
Alan Greenland
CHAMPIONSHIP TROPHY RUNNER-UP:
Dave Williams
LADIES 4 WOOD SINGLES
Barbara Porter
LADIES 4 WOOD SINGLES RUNNER-UP
Catherine Pike
HANDICAP TROPHY
Martyn Whittaker
HANDICAP TROPHY RUNNER-UP:
Richard McComb
LADIES 2 WOOD SINGLES:
Pam West
LADIES 2 WOOD SINGLES RUNNER-UP:
Barbara Porter
2 WOOD TROPHY
Richard McComb
2 WOOD TROPHY RUNNER-UP
Martyn Whittaker
51 UP TROPHY
Adrian Wood
51 UP TROPHYRUNNER-UP
Brian Duffield
LADIES 51 UP PAIRS
Catherine Pike & Shirley Burgoyne
LADIES 51 UP PAIRS RUNNERS-UP
Kayrene Wilkins & Pam West
NOVICE CUP
Craig Chard
NOVICE CUP RUNNER-UP
Brian Murray
LADIES – FLO’S TROPHY
Gill Allison
LADIES – FLO’S TROPHY RUNNER -UP
Janet Sage
PENSIONERS CUP
Alan Greenland
PENSIONERS CUP RUNNER-UP
Adrian Wood
LADIES 4 WOOD PAIRS
Ros Humphrey & Anthea Williams
LADIES 4 WOOD PAIRS RUNNERS-UP
Janet Sage & Barbara Porter
MENS PAIRS TROPHY
Garry Hubbard, Mike Plumb & Dave Williams(Reserve)
MENS PAIRS TROPHY RUNNERS-UP
Nelson Brinsdon & Peter West
MIXED PAIRS TROPHY
Anthea Williams & Martyn Whittaker
MIXED PAIRS TROPHY RUNNERS-UP
Catherine Pike & Richard McComb
MIXED SINGLES TROPHY
Richard McComb
MIXED SINGLES TROPHY RUNNER-UP
Peter West
HARDENHUISH CUP 3 WOOD PAIRS
Sylvia Hadlow & Martyn Whittaker
HARDENHUISH CUP 3 WOOD PAIRS RUNNERS-UP
Harold Bird & Ivan Hadlow

Pershore Bowls Testing Centre

Thank you to the three Gentlemen that gave us a warm welcome on our arrival to have four sets of Bowls tested, it was a hour or so of good humour coupled with a touch of mickey taking.  they kindly explained the process and we watched with interest as they tested the bowls and made the necessary adjustments.

Thank you Pershore Bowls Testing Centre